Zabawkowe kuchnie. Jakie są rodzaje kuchenek dziecięcych

Akcesoria dla dzieci
Dziecięca kuchnia. Jakie akcesoria wybrać?
13 kwietnia, 2018
Kuchnia dziecięca
Wybieramy kuchnię dla dziecka
19 kwietnia, 2018
Show all
Rodzaje kuchenek dla dzieci

Na pewno nie istnieje konkretnego podziału kuchenek dziecięcych. Ponieważ jeden konkretnie wybrany model kuchni dziecięcej może trafić od razu do kilku cech kluczowych innych produktów.

Istnieje jednak zrozumiały zestaw takich cech, zgodnie z którymi kuchnie zasadniczo różnią się od siebie nawzajem:

Pierwszym kryterium jest cena.

Jest to kluczowy moment, który faktycznie uogólnia i wyjaśnia pozostałe cechy zabawki. Cena kuchni dziecięcej zależy od funkcjonalności, wykorzystanych materiałów, rozmiarów zabawki itp.

Według ceny, zabawki można podzielić na 4 kategorie:

 1. Ekonomiczne
 2. Średnia półka cenowa
 3. Średnia półka cenowa plus
 4. Ekskluzywne

Zabawkowe kuchnie z kategorii „ekonomiczne” zawsze są wykonane z plastiku i zawierają dużo rzeczy w zestawie. Zazwyczaj do takiego zestawu wchodzą: płyta, piekarnik i półką na akcesoria. Takie kuchnie są z reguły w jasnych kolorach, (najczęściej różowy) i nie są wyposażone w elementy interaktywne. Bardzo rzadko kuchnie z danej kategorii są wyposażone w światełka i efekty dźwiękowe. Te kuchnie będą doskonałym wyborem dla dzieci w wieku 3-5 lat.

Kuchnie z kategorii „średnia półka” cenowej są ciekawsze pod względem wykonania oraz akcesoriów, są większe od produktów z kategorii ekonomicznej. W kategorii średniej da się znaleźć kuchnie wykonane z drewna, co jest dość istotne, jeśli szukamy zabawkową kuchnię dla dzieci w wieku 3-4 lat.

Do Kategorii zabawek „średnia plus” odnoszą się zabawki znajdujące pomiędzy ekonomicznymi oraz tymi, co nazwaliśmy ekskluzywnymi. A więc, w tej kategorii znajdują się zarówno jak plastikowe tak i drewniane kuchnie. Plastikowe są bogato wyposażone, zawierają więcej akcesoriów w zestawie, są większe i bardziej interaktywne. Drewniane swoją drogą są porządnie wykonane, ale już pozbawione interaktywności oraz dodatkowych akcesoriów.

W kategorii ekskluzywnych kuchni dziecięcych znajdują się, jak nie trudno domyślić się, najdroższe modele. Są to największe kuchnie obecne na rynku, najbardziej realistyczne, zawierają dużo elementów do zabawy, bardzo przemyślane i piękne z wyglądu.

Kolejnym ważnym aspektem do kategoryzowania kuchenek dziecięcych jest materiał, z których są one wykonane. Kuchnie dla dzieci najczęściej są wykonane z plastiku lub drewna.

Drewniane kuchnie dla dzieci:

 • Zalety: Ekologiczne, bezpieczne, wytrzymałe.
 • Wady: Ciężkie, drogie.
 • Plastikowe kuchnie dla dzieci:
 • Zalety: Nie drogie, różnorodność kształtów, duży wybór pod względem wyglądu i kolorystyki, dużo akcesoriów, łatwe w instalacji oraz przemieszczeniu.
 • Wady: Nie wytrzymałe, szybko się psują.

Oczywiście każdy rodzic ma swoje własne wymagania co do zabawki. Na przykład, dla kogoś jest ważne, aby zabawka przede wszystkim była bezpieczną. W tym przypadku oczywiście warto spojrzeć w stronę drewnianych kuchenek. Są one niezniszczalne oraz bezpieczne dla dzieci od 2 do 3 lat. Natomiast inny jest przypadek, kiedy szukamy wielkiej i rozbudowanej kuchni dla dziewczynki w wieku 6-8 lat. Ma być ona maksymalnie realistyczną z maksymalną ilością elementów. A może chcemy nie dużą kuchnię dla pięciolatka? W tym przypadku doskonale będzie nam odpowiadać plastikowy model, którego wybór jest bardzo szeroki pod względem ceny.

Rozmiar takiej zabawki też ma ogromną rolę. Pod tym kątem kuchnie dla dzieci można podzielić na trzy kategorie:

 1. Mini-kuchnie
 2. Standardowe
 3. Rozbudowane kuchnie

Zazwyczaj taka zabawka nie przekracza rozmiarów 100 cm, a jeśli jednak przekracza to nie w dużym stopniu.

Mini-kuchnia to dobry wybór dla najmniejszych. Jest lekka i poręczna, można interpretować i używać na różne sposoby. Oznacza to, że taką kuchnię można stosować do gry z lalkami, ale również będzie dobra do zabawy w kuchnię.

Kuchnia o standardowych rozmiarach będzie doskonale pasować do zabawy we dwójkę. Zazwyczaj taka zabawka nie przekracza rozmiarów 100 cm. Właściwie to większość zabawek tego typu ma przybliżone rozmiary. Kompaktowe i nieciężkie (o ile nie jest wykonana z drewna).

Przy rozbudowanej kuchni mogą bawić się kilku dzieci jednocześnie. Najczęściej są to drogie modele kuchni, czyli te z kategorii „Ekskluzywnych”. Taki kuchenny zestaw będzie odpowiednim dla rodzin wielodzietnych, do domków letniskowych czy placów zabaw.

Puste kuchnie:

Te kuchnie dla dzieci to podstawowy zestaw kuchenny z meblami. Są to przede wszystkim szafki, szuflady, standardowe elementy urządzeń gospodarstwa domowego (lodówka, kuchenka, piekarnik, mikrofalówka, zmywarka itp.). Przybory zabawkowe, urządzenia i żywność nie są zawarte w zestawie. Te elementy będą musiały być zakupione osobno. Do tego typu kuchni najczęściej należą drewniane zestawy do zabawy.

Kompletne kuchnie:

Tego typu kuchnie od razu zawierają w zestawie dodatkowe akcesoria. Zazwyczaj w pełni wyposażone zestawy do zabawy to plastikowe kuchnie. Nawet w kuchni budżetowej najprawdopodobniej zestaw będzie zawierał rondel, patelnię i kadź. Im droższa kuchnia, tym bardziej różnorodne i realistyczne będzie jej wyposażenie. Ilość akcesoriów zawartych w zestawie jest ważnym kryterium kształtowania ostatecznej ceny zabawki.

Funkcjonalność kuchni

Poza ceną, materiałem, rozmiarem i tego, co wchodzi do zestawu, różnią się one funkcjonalnością.

Oto typy kuchni według funkcji:

 1. Bez dodatkowych funkcji (Pozbawiona jakichkolwiek funkcji interaktywnych)
 2. Wyposażone w efekty dźwiękowe
 3. Wyposażone w efekty świetlne
 4. Z wodą
 5. Wyposażone w efekty dźwiękowe, świetlne i wodę jednocześnie.